MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

Psikologlar İnfertilite (Kısırlık) Tedavisinde Nasıl Yardımcı Olabilir?

Psikologlar İnfertilite (Kısırlık) Tedavisinde Nasıl Yardımcı Olabilir?Psikologlar danışanlarına güvenli, nötr bir ortam sunar, infertiliteyle ilgili birçok konunun tartışılmasını sağlar ve aynı zamanda krize eşlik eden yoğun duyguları ve hisleri geçerli kılar.

Psikologlar bir kadının hamile kalmasına yardım eden medikal tedavilere müdahale edemese de bireylerin güçlükle ilerledikleri bu süreçte bireylere yardımcı olurlar. Diğerleriyle daha iyi iletişim kurmalarını sağlar, aileden ve arkadaşlardan destek almalarında yardımcı olurlar. Aile terapistleri, bireye ve çifte sistemik bağlamda odaklanma yönünde eğitim aldıkları için kişilerin infertiliteyle ilgili konuların üzerine daha net ve daha kapsamlı bir şekilde eğilerek yardımcı olabilirler. Terapistler çiftlerin ve ailelerinin arasındaki etkileşimin nasıl olduğunu ve ailelerin bazen araya girip anlaşmazlık yaratabileceğini anlamada yardımcı olabilecek eğitimi almışlardır.

Terapi bireylere ve çiftlere daha etkili yollarla problemin üstüne gitmeyi öğrenme, daha iyi anlamlandırma, çatışmayı ve stresi azaltma, medikal tedaviyle ilgili daha akıllıca kararlar verme fırsatı tanır. Bazen eşlerin tedaviyle ilgili farklı seçenekleri vardır, bu durum ilişkide uyumsuzluk yaratır. Terapist çiftlerin bir plan hakkında müzakere etmelerine, daha fazla odaklanmalarına ve tedavi için bir zaman çizelgesinde anlaşmalarında yardımcı olur. İzlenen yolun değişmesi ya da tedavinin durdurulması gerektiği durumlarda birlikte bir değerlendirme yapılmasında ve diğer alternatiflerin araştırılmasında yardımcı olur. Bunlara ek olarak, terapist danışanların destek grubu, video, yazılı kaynak gibi yardımcı kaynaklara erişimini sağlayabilir. Destek grupları bireylerin ve çiftlerin infertiliteyle baş etmesinde önemli bir kaynaktır. Aynı krizle karşı karşıya kalan diğerlerinden bilgi almasına fırsat verir.

Bir terapistin rehberliği infertilite krizinin çözümündeki temel bileşenlerden biridir. Terapi kritik meselelerin üzerine eğilmeyi sağlar. Gerekçi ve anlamlı hayat amaçları inşa etmelerinde yardımcı olur.
(Beth Cooper- Hilbert tarafından yazılmış broşür yazısından çevrilmiştir.)

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret328238
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER