MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

Bağlanma Nedir? Bağlanma Türleri


Bağlanma Nedir? Bağlanma Türleri

Tüm insanlar doğuştan bir başkasına bağlanma eğilimi ile doğarlar. Bağlanma doğamızda varolan ve değişmeyen bir gerçektir. Bağlanma ihtiyacımız doğuştan bize bakım veren birinin varlığı olmadan yok olacağımız gerçeğine dayınır. Temelde anne ya da annenin yerine bakım veren bir kişiyle başlayan bağlanma, büyüme sürecinde zamanla önce yakın çevrede ki önemli kişilere, sonrasında arkadaşlara doğru yönelir. Son olarak da genelde karşı cinsten olan bir partnere (sevgili/eş) yönelerek beşikten mezara kadar devam eder.

Anne-çocuk arasında özellikle yaşamın ilk 3 yılı içinde kurulan ama aslında diğer kişilerle yaşam boyu sürdürülen bağlanmanın sağlıklı olması, özellikle ilk bağlanma kişisiyle olan bağlanmanın sağlıklı olması, yaşamda kuracağımız arkadaş, dost, sevgili , iş, tanrı ve eş ilişkilerinin temelini oluşturur.

Bağlanma Türleri - Şekilleri

A) Güvenli Bağlanma
B) Kaygılı Bağlanma
C) Karamsar Bağlanma
D) Kaçınan Bağlanma


Sağlıklı bağlanma geliştiremeyen kişiler genelde yaşamları boyunca sağlıksız, zorlayıcı, mutsuz eden ilişkiler yaşamaya devam etmekte ve uzun ya da huzurlu ilişkiler yaşamakta zorlanmaktadırlar. Sıklıkla bağlanma sorunu olan kişilerde kişilik bozukluğu (narsizim, borderline, panaoid, histiryoni vb) görülme oranıda oldukça fazladır
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam109
Toplam Ziyaret319982
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER