MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

BEDENSEL HASTALIĞI OLAN KİŞİLER PSİKOLOJİK DESTEK ALMALI MI?

BEDENSEL HASTALIĞI OLAN KİŞİLER PSİKOLOJİK DESTEK ALMALI MI?Sağlık psikolojisi, psikoloji disiplininin eğitim, bilim ve profesyonel alanlarda özgül katkılarının bir araya gelmesidir; bu alan sağlığın geliştirilmesi ve sürdürülmesinin yanı sıra hastalıktan korunmayı, sağlık ve hastalığın oluşum ve tanısal ilişkilerinin ortaya çıkartılmasını ve sağlık hizmetlerinin irdelenmesini, ilgili işlev bozukluklarını, bu hizmetlerin geliştirilmesini ve sağlık politikasının biçimlendirilmesini kapsar.

Sağlık psikolojisiyle ilgili olarak hangi konularda psikolojik hizmet alınabilir?

  • Kendinize veya yakınınıza bir hastalık tanısı kondu ve kabul edemiyorsanız,
  • Uzun süredir kronik bir hastalığınız var ve uyum sağlayamadıysanız,
  • Bir uzvunuzu kaybettiniz ya da şekil bozukluğu meydana geldi ve bu durumla başa çıkamıyorsanız,
  • Hasta bakımı veren bir kişiyseniz ve tükendiğinizi hissediyorsanız,
  • Ölüme yakın bir hastanız var ve bu durumla başa çıkamıyorsanız,
  • Stresiniz ve öfkeniz günlük yaşamınızı olumsuz olarak etkilemeye başladıysa:
    • Strese bağlı bir hastalığınız var ve stresinizi kontrol altına alamadığınız için hastalığınızın önüne geçemiyorsanız ya da strese bağlı olarak bedensel hastalığınız, sağlığınız bozuluyorsa, Örneğin; ilaçlarınızı düzenli içmenize, diyetinizi düzenli yapmanıza, doktor kontrollerine düzenli gitmenize rağmen kan şeker düzeyiniz ya da tansiyonlarınız kontrol altına alınamıyorsa; kalp hastalığınız var ve siz olaylara aşırı tepki verdiğiniz, çok çabuk öfkelendiğiniz, bu durumları da çok sık yaşadığınız için kalp krizi geçirme ihtimaliniz artıyorsa,
  • Sağlığınıza zararlı olduğunu bile bile hangi nedenlerle sigara içme, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirememe (şişmanlık, aşırı zayıflık..) gibi davranışlarınızın nedenlerini incelemek istiyorsanız,

Bu durumlarda mutlaka ruhsal açıdan hizmet alınız. Görüldüğü gibi sağlık psikolojisinde genel olarak 2 alanda hizmet sunulmaktadır:

1. Var olan bedensel bir hastalığa bağlı olarak yaşanan ruhsal sıkıntılar alanında,

2. Bedensel sağlığın korunması alanında.

Unutmayın,

1.Hastalığınızın ya da aile üyenizden birisinin hasta olması sonucunda yaşadığınız tüm duygular normal değildir. Eğer yaşadığınız duygular sizin normal yaşantınızı sürdürmenizi, sizin günlük işlerinizi yapmanızı zora sokacak veya engel olacak düzeydeyse ruhsal açıdan bir hizmet almak için başvurabilirsiniz.

2. Uzun süredir stresinizi kontrol altına alamıyor, kendinizi sürekli gergin ve mutsuz hissediyor ve bunun yanında kötü alışkanlıklarınızı bırakamıyorsanız ruhsal faktörlere bağlı pek çok bedensel hastalığa (şeker, koroner arter hastalığı, tansiyon, kanser, saç kıran, deri döküntüleri....) yakalanma ihtimaliniz son derece yüksektir. Bedensel hastalığınız var ise de şu andaki durum daha da kötüye gidecektir. Sağlığınızı korumak için mutlaka ruhsal hizmet alın.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret328223
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER