MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılmalı?

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılmalı?

çocuk_cinsellik_anlatmak

Türkiye’de cinsellik, anne-babaların çocuklarıyla en zor konuştuğu, sorularına cevap veremediği ve nasıl anlatılacağını bilemediği bir konudur. Hatta ebeveynler bu konunun çocukları tarafından açılmasından rahatsız olur. Çoğu zaman da cinsellikle ilgili çocukların sorduğu sorular ya geçiştirilir ya da ‘sen bu konuyu konuşmak için daha çok küçüksün’ denilerek konunun üzeri örtülür. Ancak bu davranışlar çocuğa ‘cinsellik konuşulmaması gereken bir konudur’ düşüncesini öğretir ki bu da doğru olmayan bir tutumdur.

Çünkü sizin doğru bilgilerle öğretmediğiniz konuları çocuğunuz genellikle başka yerlerden, yanlış kaynaklardan ve yanlış olarak öğrenecektir. Bu nedenle çocuklarınızla cinsellik konusunu konuşmayı ertelememeniz çok önemlidir. Eğer konuşmakta zorlanıyorsanız, bir uzmandan profesyonel yardım alabilirsiniz.

Çocuklarla Cinsellik Nasıl Konuşulur?

  • Unutmayın, cinsellik sadece erkek ve kadın üreme organlarıyla ilgili değildir.
  • Çocuğunuzun sorduğu soruları tam ve doğru anlamaya gayret edin. Bu sizin sorulara doğru, akılcı ve çocuğun seviyesine uygun cevap vermenizi sağlar.
  • Çocuğunuzun sorduğu soruları asla yargılamayın ve ‘böyle soru mu olur’, ‘bu ne biçim soru’ gibi sözlerle çocuğunuzu terslemeyin.
  • Çocuğunuza, karşılaşabilecekleri dokunma türlerini anlatın. Vücutlarının kendilerine ait olduğunu, kendileri istemediği sürece kimsenin dokunamayacağını açık ve net bir dille anlatın.
  • Çocuğunuzla cinsellik hakkında konuşurken, toplumun ahlaki değerlerinden, kendi inanç ve değerlerinizden bahsetmeyi unutmayın.
  • Erkek ve kadınların birbirlerine nasıl davranmaları gerektiğini öğretin. Bu konu önemlidir. Çünkü sizin anlattıklarınız ve öğrettikleriniz muhtemelen çocuğunuzun bir ömür boyu cinsel yaşantısını yönlendirecektir.
  • Mahremiyet duygusunu ve nasıl olması gerektiğini anlatın. Mahrem yerlerinin nereleri olduğunu ve istemedikleri kimseye göstermemeleri gerektiğini net bir dille anlatın.
  • Çocuğunuzla cinsellik hakkında konuşma fırsatlarını kaçırmayın. Çocuğunuz, cinsellikle ilgili bir soru sorduğunda bu soruyu cinsellikle ilgili konuşmak için fırsat olarak görün ve sorduğu soruları anlayabileceği şekilde cevaplandırın.
  • Çocuğunuza cinsel organların isimlerini anlatın ve öğretin. Cinsel organları anlatırken kadın ile erkeğin arasındaki farkı, örneğin erkeklerde neden penis bulunduğunu, kadınlarda neden vajina bulunduğunu ve aradaki farklılıkları anlatın.

Çocuklarınızla bu saydığımız konuları konuşurken kesinlikle sert veya sinirli bir şekilde konuşmayın. Çocuklar bu durumlarda cinselliğin aslında utanılacak bir durum olduğunu ve sizin bu konuları mecburen konuştuğunuzu düşünecektir. Çocuğunuzla konuşken sakin, orta ses tonu ile konuşun. Anlatamayacağınızı düşündüğünüz konularda gelen soruları daha sonra uygun bir zamanda konuşmak üzere erteleyerek sorunun cevabını öğrenip anlatabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret328228
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER