MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

DEPRESYON NEDİR?

DEPRESYON NEDİR?

Depresyonu birçok şekilde tanımlayabiliriz; kendini üzgün ve boşlukta hissetmek,  ilgi kaybı, enerji kaybı, yorgunluk, bitkinlik, içten içe kendini mutsuz hissetme. Ayrıca kötümser ve olumsuz duygular içinde olma, kendini suçlamaya meyil,  normalde keyif alınan şeylere olan ilgiyi kaybetme. Depresyonun uykusuzluk, iştahsızlık, yorgunluk, cinsel isteksizlik, hareketlerde yavaşlama gibi fiziksel belirtileri vardır. İştahınız artar ya da azalır, siz de bu duruma bağlı olarak kilo alır veya zayıflarsınız.

Depresyona yakalandıysanız, mutlu olma yeteneğinizi kaybedersiniz, iyi bir şey olduğunda bile mutlu olamazsınız. Enerjiniz o kadar azalır ki, düşünmek ve karar vermek bile size zor gelebilir. Böylece gittikçe yaşamdan uzaklaşıp,  yataktan çıkamaz hale gelebilir, kendinizi dipte hissedersiniz. Ağlama krizleri yaşayabilirsiniz.

Bu rahatsızlık hayatınızı ciddi boyutlarda etkiler. Mesleki başarınızı düşürüp işinizi kaybetmenize, iletişim sorunlarına yol açarak evlilik çatışmaları yaşamanıza hatta boşanmanıza bile sebep olabilir. Bu durumun etkisinden kurtulmak, kendinizi rahatlatmak için alkol ve uyuşturucu maddelere yönelip sağlık sorunları yaşamaya başlayabilirsiniz.

Depresyon tedavi edilebilir. İlaç kullanımı ve eş zamanlı psikoterapi ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Uzm. Psikolog Semra EVRİM

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret324632
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER