MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

TATİLE NEDEN İHTİYAÇ DUYARIZ?

TATİLE NEDEN İHTİYAÇ DUYARIZ?

  Hayat şartları, günlük telaşeler, koşuşturmalar… Çok mu yoruldunuz? Özellikle yaz aylarının kapımızı çaldığı şu dönemde kışın üzerimizde bıraktığı yorgunluk, kasvet ve sürekli kapalı alanda olmanın verdiği sıkılma hissinden kurtulmak için küçük kaçamaklar insan psikolojisi için ve fiziksel sağlığı için son derece gerekli bir ihtiyaçtır. Sadece kendinize ayıracağınız bir alan ve hayat telaşesini bir kenara bırakıp sadece dinlenmeye ya da gezmeye ya da ailenizle vakit geçirmeye ayıracağınız kısa bir mola iyi gelecektir. New York’ta yapılan bir araştırmaya göre bilim insanları tatil yapan insanların hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha sağlıklı olduğu bulgusuna erişmişlerdir. Özellikle kalp sağlığı için tatil ihtiyacının öneminin altını çizmektedirler.

Tatil denince akla ilk olarak deniz, kum, güneş gelse de başka alternatiflerin de düşünülmesi, kişinin neye ihtiyacı olduğuna karar verip ona göre istirahate çekilmesi gerekir. Çoğu insan zor şartlarda iş yerinden izin alıp ya da işlerini toparlayıp tatile çıkabiliyor ve tatilden dönükleri zaman dinlenmenin tam aksine daha da yorgun, tükenmiş bir vaziyette oluyorlar. Bu nedendendir ki tatilin stres faktörü olmasına izin vermeden neye ihtiyacınız varsa ona karar verip ona göre plan yapmakta fayda vardır.

Zihinsel bir yorgunluktan şikayetçi iseniz daha sakin, huzur veren ortamları seçin. Kargaşadan uzak, belki bir göl kenarında geçireceğiniz vakit size iyi gelecektir. Tek başına olmak, bir şeylerin geride kalmasına izin vermek iyi bir fikirdir. Ya da bir yere gitmeye gerek kalmadan birkaç gün sadece evinizde dinlenerek geçirmek, sevdiklerinizle bir arada olmak bile zihinsel bir rahatlama sağlamaya yardımcı olacaktır.

Tükenmişlik yaşadığınızı ve hayatın çok monoton olduğunu düşünüp tatil ihtiyacını hissediyorsanız, hep aynı şeyleri yaptığınızı, hayatınızın monotonlaştığını düşünüyorsanız işte bu durumda tatil planınızın içine yeni yerler keşfedeceğiniz, hiç yapmadığınız hobileri yapabileceğiniz alternatifleri göz önünde bulundurmalısınız. İlginizi çekecek yeni mekanlar keşfetmek, daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir bungee-jumping deneyimlemek ya da at binmek gibi aktiviteler tükenmişlik ve sıkıcı rutin hayat tarzına renk katmaya yardımcı olacaktır.

Fiziksel olarak çok yorgunsanız ve tatile gitmeye karar vermişseniz tatil planında mutlaka rahat, yavaş ve dinlenmeye müsait bir alternatife yönelmelisiniz. Ayaklarınızı uzatıp saatlerce dinlenebileceğiniz yeşil bir alan iyi bir seçenek olmakla beraber imkanlar elvermiyorsa eğer evde gazete okuyarak, müzik dinleyerek, televizyon izleyerek geçireceğiniz birkaç sakin gün de yine bedeninizin dinlenmesine katkı sağlayacaktır.

Yalnızlıktan yakınıyorsanız eğer,uzun zamandır özlemini çektiğiniz aileninizin yanına gitmek,anne yemekleri yemek, aileyle samimi sıcak ortamlarda bulunmak iyi gelecektir. Yine arkadaşlarla planlanan kalabalık eğlenceli gruplarla yapılacak olan tatil de sosyal doyumunuza faydalı olacak ve duygularınızı, düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz ortamlar yaratacaktır.

Bu tatil sizin tatiliniz ve bunu hak ettiniz unutmayın. Kuralları siz koyun ve kendinizi düşünün. Tamamen bencil olmaktan bahsetmiyoruz ancak kendinize iyi gelecek seçenekleri ve şartları ön sıraya koyun. Kimsenin gönlü olsun diye kendinizden ödün vermeyin. Önce siz iyi olun ki çevrenizdekiler de ona göre mutlu ve huzurlu olsun. Eğer ki kalabalık bir grupla tatile çıkıyorsanız buna göre çıkmadan önce ortak kararlar verin ve herkesin tatilde geçireceği bağımsız bir saatinin ve alanının olmasını sağlayın. Ya da iki kişilik bir tatil planladıysanız tatil partnerinizin ve kendinizin istekleri doğrultusunda ortak bir kararda uzlaşıp ona göre tatile çıkın. Sizi strese sokan,yoğun karmaşık planlardan uzak durun..

Her zaman her şeyin daha iyisi ve daha kötüsü mutlaka vardır unutmayın! Gittiğiniz otelden çok memnun kalmasanız bile tadını çıkarmaya bakın, daha iyi bir otel seçebilirdim keşke öbürüne gitseydik gibi düşünceler sadece tatilinizin kalitesini ve huzurunu bozar. Verdiğim paranın hakkını sonuna kadar almalıyım düşüncesi de tamamen yanlıştır. Eğer ki sırf yapmak için bazı şeyleri yapıyorsanız tatilden aldığınız keyif ve huzur kaçabilmektedir. Bir otele gitmişseniz ve tel açık büfe ise ‘her türlü yiyecekten yemeliyim bir sürü masraf ettim’ diye düşünüp bir anda bedeninizi yoracak dürtülere izin vermeyin. Yanınızdaki insanlarla 100%100 anlaşmak zorunda değilsiniz,illa ki bir takım pürüzler ve anlaşmazlıklar çıkacaktır.Bunlara karşı hazır olun ve tölorans gösterin,siz içsel huzuru ve rahatlığı elde etmeye çalışın.İstemediğiniz hiçbir şeyi yapmayın ve yaptırtmayın.

Evet biliyoruz ki zihin,kafa ve içindeki binbir türlü düşünceyi bir kenara bırakıp tatile çıkmıyorsunuz. Ancak uzaklaşmak ve arınmak amacıyla tatile çıkarsanız zihninizi daha pozitif etkinliklere yönlendirirseniz, tatilden döndüğünüzde daha sakin bir ruh hali ile sorunlara karşı bakış açınızı daha olumluya çevirebilirsiniz.

Uzm.Psikolog Sinem ÖZER

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam113
Toplam Ziyaret327099
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER