Ülkemizin gündemi bu kadar yoğunluk ve öfke uyandırıcı iken ve herkesin kendinden olmadığını düşündüğüne toleransı yerlerde iken öfkenizi doğru şekilde boşaltmanız için tavsiyeler;

1.Empatiye ve vicdanınıza bu zamanlarda çok ihtiyacınız var. Öfkeden patlamadan önce derin nefes alın, içinizden sayın ve olayı kişilerden bağımsız değerlendirmeye çalışın.

2.Eğer çok öfkelendiğinizi ve karşı tarafla(eşiniz, sevgiliniz, anneniz veya arkadaşınız) kavga etmek üzere olduğunuzu hissediyorsanız bir süreliğine ortamdan uzaklaşın. Kendinize soğumak için alan ve zaman açın.

3.Öfkenizi kendinize zarar veremeyeceğiniz eşyalara yöneltin; yastıkları yumruklayın, peluş oyuncağınızı oradan oraya atın, kum torbası bulun girişin, kağıtları ufak ufak parçalayın, sert adımlarla yürüyüş yapın önemli olan içinizdeki o negatif enerjiyi boşaltmanız.

4.Öfkenizi kağıda dökün! Sansürsüzce tüm aklınızdan geçenleri yazın yazın. Sonra kağıtla ne yapacağınız size kalmış, ister yakın, ister yırtıp çöpe atın, ister üstünü karalayın isterseniz saklayın.

5.Birşey sizi çok öfkelendirdi ise bir düşünün aslında hangi düğmenize bastı. Neye tepki verdiğinizin farkına varırsanız tepkinizi kontrol etmeniz kolaylaşacaktır.

6.Eğer “bütün dünya bana karşı” gibi bir şemanız var ise unutmayın dünya sizin etrafınızda dönmüyor.

Her şeye rağmen öfkenizi kontrol altına alamıyorsanız ve bu size zarar veriyor ise uzman desteği almaktan çekinmeyin!