MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

VAJİNİSMUSLU BİR KADININ RUHSAL DURUMU

VAJİNİSMUSLU BİR KADININ RUHSAL DURUMU

"Kendimi hiç bu kadar yetersiz, değersiz ve suçlu hissetmemiştim. Eşime karşı görevimi yetirememek ve bunun evliliğime yansıması beni öylesine yaralıyor ki bazen ayrılmak tek kurtuluş yolu gibi gözüküyor. Ama seviyorum… Bırakmak evliliğimi ,ailemi, yuvamı bir hiç uğruna dağıtmak istemiyorum. Bu sadece zayıflık olur bu savaşmamak, bu teslim olmak olur! Evliliğimizi ayakta tutmanın tek yolu bu değil biliyorum ama biz bir buçuk senelik evliyiz ve aramızda çıkan problemlerin çoğunun altında yatan problem cinsel birleşme yaşayamıyor oluşumuz. Çok kez denedik,aşamadım hep korktum ve geri çekildim kaçtım. Herkes yapabilrken,herkesin evlat sahibi olduğunu görürken eşleriyle mutlu bir hayatları varken ben neden böyleyim diye düşünmem çok mu saçma söyleyin bana nolur ! Bugün burada terapi koltuğuna neden mi oturdum? Kadınlığımı kazanmak, korkularımın yersizliğini konuşmak ve halletmek, Evliliğime son bir şans vermek için…"

Vajinismuslu bir danışanımın terapi odasındaki ilk seansımızda dilinden dökülenler…

Vajinismus bilindiği üzere kadınların hangi sosyoekonomik ve sosyokültürel seviyede olursa olsun bazı endişelerden ötürü vajinal kaslarını istemsizce kasması sonucu cinsel birlikteliğin sağlanamaması durumdur. Oluşumunun daha önceki yazılarda bahsetmiş olduğumuz üzere birçok nedeni vardır. Hiç bir şekilde ilişkiye girilememesi ya da daha sonradan oluşan cinsel birleşememe durumu şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Uzun yıllar tedaviye başvurmamış çiftlerde vajinusmus problemi çözülememiş olabiliyor ve biz uzmanlar da sırf bu nedenden ötürü yuvaların yıkıldığına tanıklık edebiliyoruz. Genellikle bu nedenden dolayı gerçekleşen boşanmalarda kişilerin aileleri ve yakın çevreleri boşanmanın gerçek sebebini bilmez ve çiftler bunu saklı tutmaya çalışIRLAR. Vajinusmusun fiziksel kökenli olma ihtimali oldukça düşükken zihinsel çarpıtma olduğu yönündeki araştırmalar bu oranın%99 psikolojik olduğunu ortaya koymuştur. Tedavi edildiği takdirde %99 iyileşme sağlanabilmektedir.

Kadınlar kendilerinden nefret etme seviyesine gelmektedirler. Zihinlerini ”bu kadar kolay bir şeyi nasıl olur da yapamam ”,”asla bir evlat sahibi olamayacağım ” ,”eşim beni aldatır mı” gibi düşüncelerle doldurular ve huzursuzluğa kapılırlar.

                Vajinismuslu kadınların ruhsal durumları çok çok benzerdir. Durumun sadece kendilerine özgü bir durum olduğunu düşünür ve huzursuzluğa ve endişeye sürüklenirler. Bunun bir çözümü olmadığı ve ömür boyu partneri ile birleşemeyeceğini düşünüp ümitsizliğe kapılırlar.Eşlerine yetemediklerini düşünür,başka kadınların eşlerini tatmin edecekleri korkusunu yaşayabilirler.Bir de bu duruma evliliğin üzerinden epeyce bir zaman geçmişse ailelerden torun isteği başladıysa eğer ki kadın giderek endişelenmeye ve kaygı duymaya başlar. Uzun süre tedavi edilmeyen vajinismus hem erkekte hem kadında cinsel isteksizlikle sonuçlanabilir.Kadınların ortak noktalarından bir tanesi de kadın doğum uzmanına gitmekten kaçınmalarıdır.Kadın doğum odasındaki muayene koltuğundan dahi korkan bu kadınlar çareyi kaçınmakta bulurlar ve doktora gitmemeyi tercih ederler.Oysa ki evliliği vajinismus ve beraberinde getirdiği problemlerle devam ettirmeye çalışmak yerine vajinusmustan çok kolay bir süreçle kurtulmak en doğru yol olacaktır.

Durumu alkol alarak çözmeye çalışan çiftleri görürüz ya da ağır antidepresanlar ya da kas gevşeticilerle halletmeye çalışanları… Uyuşturucu kremler alarak cinsel birleşme sağlayan kadınlar alkol vefarmakolojik yöntemleri seçen kadınlar bunların işe yaramadığını kısa bir sürede fark ederler. Özellikle antidepresanlar cinsel isteksizlik yapan bir yan etkiye sahiptirler ve bu ilaçlar cinsel yaşantıyı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Kısacası kaş yaparken göz çıkarmamak için bu tarz ilaçları vajinismustan kurtulmak için tercih etmemenizi öneririm. Vajinismusta grup terapisi oldukça fayda sağlamaktadır çünkü kadınlar grup içindeyken durumun kendisi gibi bir çok kişide de olduğunu,onların bu süreci nasıl yaşadıklarını dinlediği zaman büyük bir rahatlama sağlarlar. Grup içerisinde iyileşme sağlayan kişileri gördükçe tedaviye motive olur daha hızlı iyileşme gösterirler.Cinsel terapi ve bireysel bilişsek ve davranışsal terapi de oldukça fayda sağlayan yöntemlerdir.Kimi uzmanlar vajinismusta hipnoz yöntemini de kullanmaktadırlar.Durumun psikoloik boyutunun daha da kötüye gitmemesi için bu sorunu yaşayan kadınlar bir an önce fiziksel muayenelerini yaptırıp bir cinsel terapiste başvurmalıdırlar.

Uzm.Klinik Psikolog Sinem ÖZER

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam108
Toplam Ziyaret328236
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER