MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

HIZLA ARTAN İNTERNETTE/BİLGİSAYARDA OYUN BAĞIMLILIĞI

HIZLA ARTAN İNTERNETTE/BİLGİSAYARDA OYUN BAĞIMLILIĞI

Oyun bebeklik döneminden itibaren hayatımıza giren ve yaşam boyu devam eden doğal bir araçtır. Özellikle okulöncesi, ilkokul ve ortaokul döneminde oynanan oyunlar çocukların sosyal, kültürel, psikolojik ve biyolojik gelişimlerine yardımcı olmaktadır. Tabi ki yaş ilerledikçe oynanan oyun şekli ve sayısı değişmektedir.

Çok değil bundan 10 20 yıl öncesine kadar park bahçe kültürleri bugünkü kadar azalmadığı için çocuklar ve genç nesil park ve bahçelerde birlikte vakit geçirebiliyorlardı. Zaman ilerledikçe bahçe ve sokakta ki sosyallik ev içine taşınmış ve internet evlerimize konuk olmuştur. İnternetin hızla ilerlemesi sonucu yeni bir akım haline gelen internette online oyun veya bilgisayar oyunları başlamıştır. Bilgisayar ve internet pek çok alanda yaşamı kolaylaştırırken oyun ve eğlence aracı olarak ta yeni bir sektör oluşmuştur. Son zamanlarda bilgisayar da oynanan oyunların sayısı ve kitlesi giderek artmaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda bilgisayar oyunu oynama kitlesi giderek artmaktadır. Yapılan araştırmalara baktığımızda günümüzde 10 19 yaş arasında ki erkeklerin aşırı oyun oynama ve internet oyunlarını problemli şekilde kullanma oranının yine aynı yaşta ki kızlara göre daha fazla olduğu görülmüştür. Yapılan araştırmalara göre Almanya’da her 4 çocuktan 3 nün bilgisayar oyunu oynadığı; İngiltere’de ise her 3 çocuktan 1 inin internet üzerinden oyun oynadığı anlaşılmıştır.

Günlük hayatta aşırıya kaçılmadığı sürece bilgisayar ve internet kullanımı normal sayılabilir hatta bireylerde duygusal ve bilişsel boşalımı sağladığı düşünülmektedir. Ancak kişi oyun oynama isteğini engelleyemiyorsa; günlük rutin işlerini yaparken dahi aklını oyun oynamak meşgul ediyorsa, oyunun başından kalkmakta zorlanıyorsa ve günün büyük bir çoğunluğunu bilgisayarda veya internette oyun oynamakla geçiriyorsa oyun bağımlılığından söz edilebilir. Aynı zamanda kişinin sosyal yaşamında, duygusal yaşamında ve günlük yaptığı rutin işlerde bozulma olması da gerekmektedir.

OYUN BAĞIMLILIĞINI DESTEKLEYEN UNSURLAR NELERDİR?

 • Oyun içerisinde; oyunun seviyelerini başarıyla geçerek oyundaki serveti ve statüyü arttırma isteği,
 • Online oynan oyunlarda birlikte hareket ederek diğer rakipleri elemeye çalışarak lider olma isteği,
 • Online oyun oynarken farklı illerde veya farklı ülkelerde oynayan diğer oyuncularla arkadaşlık kurarak sosyalliği arttırma çabası,
 • Online oyunda ekip kurarak ekip ruhunu tatmak ve bunun getirdiği olumlu düşüncelerle oyuna daha çok bağlanma,
 • Online oyunlarda kendini gerçek hayatta olamadığı veya olmayı çok arzuladığı kişiye dönüştüğünü düşünmenin verdiği mutluluk,
 • Hayatta kişiye stres veren veya kaygı oluşturan unsurların oyun içerisinde olmaması veya oyunları kazanarak elde etmek istediği başarı ve mutluluğa ulaştığını düşünmek,

DİJİTAL ORTAMDA OYNANAN OYUNLARIN KİŞİLER ÜZERİNDE OLUMLU VE OLUMSUZ YANLARI

Olumlu Yanları

 • Oyunların aşırıya kaçmadan belli bir miktara kadar oynanması çocuk ve gençlerde içgüdüsel olarak başarma ve ilerleme ihtiyacını tamamladığını, oynanan sayısal oyunların ise kişinin problem çözme, aritmetik düşünme ve plan yapma yetisinin kuvvetlendirdiği görülmüştür.
 • Okul dönemlerinde öğrencilerin öğrenmelerine destek olmak için bilgisayarda yürütülen oyun tabanlı öğrenme programları öğrencilerin öğrenmelerini geliştirdiği kadar derslere karşı kaygı ve streslerini de azalttığı görülmüştür. Aynı zamanda öğrenmeye ve ders çalışma sistemine farklı bir yaklaşım tarzı geliştirerek öğrencilerin ilgisini çekmektedir.

Olumsuz Yanları

 • Özellikle aşırı ve uygunsuz şekilde internet ve bilgisayar kullanımı ve oyun oynanması bireylerin psikolojik gelişimlerinin yanı sıra bedensel ve sosyal gelişimlerini de olumsuz etkilemektedir.
 • Normalde yapması gereken işleri yapmamak, üzerine aldıkları sorumlulukları tamamlayamamak veya ertelemek aşırı internet veya bilgisayar kullanımlarında görülen bir durumdur.
 • Bilgisayar oyunlarında ilerlemek, yükselmek, başarı kazanmak gerçek hayattan daha kolay olabilir. Oyunlarda bunu bilen ve öğrenen kişiler gerçek hayatta karşılaştıkları problemleri ve stresleri tek tuşla çözemediği için gerçek hayatta yaşadığı olaylara karşı gerginlikleri artmaya başlayabilir.
 • Oyunda sahip olduğu karakteri gerçek hayata yansıtmak, oyunda başarmanın verdiği hırs ile gerçek hayatta daha çok hırslanmak psikolojik yönde kişileri etkileyebilir.
 • Online oynanan oyunlar sırasında çocuk, genç veya yetişkin bireyin diğer kişilerle tanışması onlarla iletişim kurup bunu geliştirmesi bilgisayara ve oynadığı oyunlara bağlılığını arttırabilir.

Psk. Ceren GÜMÜŞ

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret331400
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER