MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

Bağımlılık Tedavisinde Psikolojik Danışmanlık

Bağımlılık Tedavisinde Psikolojik DanışmanlıkSigara Bağımlılığı

Sigara dünyada yaygın olarak kullanılan sağlık alanında, sosyal ve ekonomik alanlarda ciddi sorunlar yaşanmasına sebep olan, diğer madde kullanımına geçişi kolaylaştıran, bağımlılık yaratan bir maddedir. Sigara kullanımının “sosyal kabul edilebilirliği” bağımlılığın gelişmesine ve güçlenmesine neden olmaktadır. Sigara bağımlılığının hem fizyolojik hem de psikolojik etkileri görülmektedir. Sigara bağımlılığına neden olan kimyasal “nikotin”dir.

Bırakma tedavileri de ağırlıklı olarak farmakolojik tedaviler (ilaç tedavileri) tercih edilmektedir. Bunun bir sebebi sigara alışkanlığından kurtulmak; diğer sebebi ise yoksunluk belirtilerinin üstesinden gelmektir. Nikotin replasman tedavileri de bırakma tedavilerinde kullanılmaktadır. İsminden de anlaşılacağı üzere “nikotin yerine koyma” mantığı ile çalışmaktadır. Yoksunluk belirtileri ve ani içme atakları için etkili bir tedavidir.

Sigara bağımlılığında bireyi özellikle farmakolojik tedavi sonrasında zorluklar yaşamasına neden olan sigaranın psikolojik etkileridir. Sigaranın gevşeme, streste azalma, açlık hissinde azalma gibi etkiler görülmektedir. Nikotin alımıyla oluşan bu durum sigara içiminin sosyal, psikolojik ve davranışsal alanlarla bağlantı kurulmasına neden olmaktadır. Sigara içerken birbiri ile eşleştirilen durumlar sigarayı bırakma sonrasındaki süreçte sigara içme isteği oluşumunda birer tetikleyici olabilmektedir ve bireyde stres yaratmaktadır. Diğer bağımlılık yaratan maddelerde de olduğu gibi kişi stres verici durumlarla sağlıklı yollarla baş çıkmakta zorlandığında sağlıksız bir baş etme yöntemi olarak sigara kullanımına yönelebilir. Psikolojik tedaviler hem tetikleyicilerin kişide oluşturduğu etkiyi azaltmada hem de stresle daha sağlıklı başa çıkma yollarının kazanımında destekleyici olmaktadır.

Sigarayı bırakma sürecinde bireyde davranış, düşünce ve duygu değişikliği oluşturmak için Bilişsel Davranışçı Terapi’den yararlanılmaktadır. Sigara bırakma tedavisinin daha etkili olması adına uzman desteği gereklidir ve psikolojik yardım almak tedavide önemli bir yere sahiptir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret328233
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER