MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

MAJÖR DEPRESYONUN BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİMajör depresyonun ana belirtileri çaresizlik, umutsuzluk, mutsuzluk ve isteksizlik hissetmektir. Majör depresyonu olan kişi çalışmakta, okula gitmekte, uyumakta, yemekte ve arkadaşları ile vakit geçirmekte zorluk çeker. Bunlardan keyif alamaz ve çevresine ilgisi azalır. Yalnızca çevresine değil kendisine de ilgisi azalır, özbakımını ihmal edebilir.

Bu ağır durum kişinin işlevselliğini çok düşürür. Bir kaç günlük değil 10 günü aşan sürelerle yaşanır. Böyle bir durumu bazı insanlar yaşamında bir kez yaşarken bazıları tekrar tekrar yaşarlar. Eğer tedavi görmezlerse bir depresyon ortalama 9-10 ay sürer. Uzun yıllar boyunca da devam edebilir, bir yaşam biçimine dönüşebilir. Özellikle de çocukluk ve ergenlik döneminde bir depresyon yaşanmış ve depresyonun özellikleri kişiliğin bir parçası haline gelmişse.

Majör depresyonda ilgi kaybı, isteksizlik ya da zevk alamama hali mutlaka olur. Bunlarla birlikte aşağıdaki belirtilerin birçoğuna rastlanır. Bu belirtilerin beş tanesinden fazlasını yaşıyor iseniz majör depresyondasınız demektir.
1. Her gün gün boyu süren depresif duygudurum (Çökkün, üzgün, boşlukta hissetme, ağlamaklı görünüm)
2. Her gün ve gün boyu süren etkinliklere ilgide azalma, eskisi kadar zevk alamama, isteksizleşme
3. Önemli derecede kilo kaybı ya da kilo alımı
4. Uykusuzluk ya da aşırı uyuma
5. Davranışlarda aşırı artma ve huzursuzluk ya da hareketlerde gerileme ve yavaşlama
6. Yorgunluk, bitkinlik ve enerji kaybı
7. Değersizlik hissi, aşırı ya da ugun olmayan suçluluk duygularının şiddetlenmesi
8. Düşünceyi yoğunlaştıramama, odaklanamama ya da kararsızlık
9. Yineleyen ölüm düşünceleri (intihar ya da ölümle ilişkili düşünceler)
 

Majör depresyon uyuşturucu madde kullanımına ya da başka bir fiziksel hastalığa bağlı gelişmiş olmamalıdır. Eğer böyle ise bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir.
 

Bazen kayıplardan sonra depresyon gelişebilir. Ama yaşanılanın bir yas mı yoksa depresyon mu olduğuna, yasın depresyona dönüşüp dönüşmediğine psikiyatrist karar vermelidir.

Majör depresyon bir hastalıktır. Hastalık olması, belirtilerin şiddetiyle ve kişinin yaşamının zorlaşması ile ilişkilidir. Her hastalık gibi majör depresyon da tedavi olmadan iyileşmez. Bu hastalığın tedavisini psikiyatristler yürütürler.

Majör depresyonun tedavisinde psikoterapi ve ilaç tedavisi ana yöntemlerdir. Kalıcı bir iyileşme için, uygun olan hastalarda ikisinin birlikte kullanılması gerekir. Tedaviye dirençli ağır depresyonda elektro şok tedavisi kullanılabilir. Majör depresyon ölüm riski olan bir hastalıktır. Ayaktan tedavi edilemediği gözlenirse bir kliniğe yatarak tedavi edilmelidir

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret328234
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER