MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

Alt Islatma – Enürezis


Alt Islatma – EnürezisEnürezis (İng.; enuresis) çocuğun gece veya gündüz istemsiz bir şekilde altını ıslatması, idrar kaçırmasıdır. Alt ıslatma 4-5 yaşına kadar normal kabul edilir. 4-5 yaşından sonra ise çocukların %85’i hem gece hem de gündüz idrar kontrolünü sağlamıştır.

Nedenleri?

En önemli nedenleri çocuğun ailesinin katı bir tuvalet eğitimi vermesi, hemen alt ıslatmayı bırakmasının beklenmesi, alt ıslatmanın çok önemli bir sorun olarak görülmesi ve ailenin eğitiminin yetersiz gelmesidir. Diğer bir nedeni de çocuğun ebeveynleri ile yeterli bir duygusal etkileşim kuramamasıdır.

Tedavi

Alt ıslatma organik veya gelişim geriliğine bağlı olarak karşımıza çıkabilir. Bu durumda çocuğun idrar kontrolünü sağlaması uzun zaman alabilir veya hiç kazanamayabilir. Çocuğu bir pediatrik üroloğa veya özel eğitim veren kurumlara götürmek gereklidir. Ancak enürezisin psikolojik yönü daha sık karşımıza çıkmaktadır. Psikiyatrist ve psikoloğun davranışçı yöntemlerle psikoterapi veya ilaç tedavisini (her ikisi birlikte de olabilir) uygulamaları sorunu çözmeye ve ortadan kaldırmaya yönelik etkili bir adımdır.

Orhan Dünya

Psikolog

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam106
Toplam Ziyaret328234
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER