MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

DEPRESYON TEDAVİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

DEPRESYON TEDAVİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLERTEDAVİ PLANINA SADIK KALMAK: Depresyon tedavisinde devamlılık önemlidir, terapi seanslarına aksatmadan devam etmek, ilaçları atlamadan günü gününe verilen yönergeyle kullanmak tedavinin etkinliğini ve iyileşmenin kalıcılığını arttırmaktadır. Kişiler iyi hissettiklerinde ilacı bırakma ya da terapiye gitmeme eğilimi gösterebilmektedir, fakat geçici bir iyilik hali yerine kalıcı bir tedavi her zaman uzun vadede kişiyi daha uzun süreyle mutlu kılmaktadır.

DEPRESYON VE BELİRTİLERİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK: Bireyin içinde bulunduğu ruhsal durumla ilgili bilgi sahibi olması bu rahatsızlıkla başa çıkmasına ve tedavi planına uymasına destek olacaktır. Kişi rahatsızlığını bildiği için hem tedaviye yönelik motivasyonu yüksek olacak hem de sosyal ve aile çevresini bilgilendirerek ikinci bir desteğin alınmasını sağlayabilecektir.

UYARICI SİNYALLERİ DİKKATE ALMAK: Depresyon tedavisi esnasında terapist ile birlikte kişi, hastalığının tetikleyicisi olan durum, zaman veya kişileri fark edecektir böylelikle tetiklendiğini ya da rahatsızlığının başında olduğunu hissedecek ve doktoruyla birlikte erken tedaviyle rahatsızlığını daha kolay atlatacaktır.

EGZERSİZ YAPMAK: İnsan biyo-psiko-sosyal bir varlıktır ve tüm bu üç alan sürekli etkileşim halindedir. Kişinin fizyolojik anlamda güçlü olması da depresyon tedavisinde iyileştirici olmaktadır. Bireyin, yüzme, yürüyüş gibi etkinlikler veya sevdiği aktiviteleri yapması,  onu hayata daha çok bağlayacak ve depresyon esnasında kaybettiği yaşama dair olan umudunu yeniden kazanmasında belirleyici olacaktır.

ALKOL VE UYUŞTURUCU MADDELERDEN UZAK DURMAK: Kişilerin en çok düştüğü hatalardan biri ise mutsuz oldukları dönemlerde, yüksek dozda alkol alımında bulunmalarıdır. Depresyondaki kişiler alkol ve uyuşturucu maddelerin depresyon belirtilerini azalttığına ya da geçirdiğine inanabilirler. Oysaki uzun vadede bu bağımlılıklar kişiyi depresyona sokabilmekte ve uykusuzluk, iştah problemleri, huzursuzluk ve benzeri sıkıntıları daha da kötüleştirmektedirler.

KALİTELİ UYKU: Uyku insan yaşamında kilit  öneme sahiptir ve yemek içmek gibi doğal ihtiyaçlardandır. Düzenli ve kaliteli uyku hem fizyolojik hem de ruhsal açıdan sağlıklı olmanın anahtarlarından biridir

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret327091
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER