MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

EVLİLİK VE ÇİFT DANIŞMANLIK HİZMETİ

Aileye bir sistem olarak bakıldığında evlilik ailenin oluşmasını sağlayan bir alt sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.
Eşlerin evlilik ilişkilerinden aldıkları doyum evlilik ve çift danışmanlığı süresince danışmanın karşına çıkar… Evlilik danışmanlığı için başvuran eşlerin para, cinsellik ve çocukları ile ilgili şikâyetlerden çok, aralarındaki ilişkinin ortaya çıkardığı tatminsizlikten şikâyet etmektedirler.

Evlilik denen yapının sürdürülmesi, evlilik ilişkisi içerisinde bulunan kişilerin karşılıklı olarak psikolojik ve biyolojik ihtiyaçların karşılanmasına bağlıdır. İhtiyaçların karşılanması evlilik uyumunu da önemli ölçüde etkiler. Karşılanmaması durumunda ortaya çıkan problemler eşlerin her ikisini de ilgilendiren problemlerdir.

Evlilik ve Çift Danışmanlığı’na ihtiyaç duyan çiftlere problem çözme becerileri kazandırmaya çalışılır. Bir evliliğin yürütülmesi sırasında karşılaşılan problemlerin doğru problem çözme stratejileri ile çözülmesinin, ilişki için yapıcı ve olumlu sonuçlar vereceğini eşlere öğretmek gereklidir.

Problem çözmede başarılı olan çiftler çatışma, sorun, problem ile yapıcı bir şekilde başa çıkabilirse, ilişkileri danışma sayesinde gelişir ve zenginleşir.
Danışma da eşlerin evlilikteki sorunları açık bir şekilde konuşabilmesi gerektiğini ve problemleri görmezlikten gelmemelerini, evlilikte çözüme kavuşmayan, irdelenmeyen problemlerin eşler arasında çatışma ve gerginliği arttırdığını vurgulanmalıdır.

Problemleri görmezlikten gelen çiftlerin problem çözme becerileri gelişmemekte ve gelecekte karşılaşabilecekleri problemleri çözüme ulaştırmada zorluk yaşayabilmektedir.

Problemlerle karşılaşan eşlerin danışma sürecinin başında olumsuz duygular yaşayabileceğini, fakat bu problemin eşlerin birbirlerine karşı zıt gitmesine, savunucu tutum sergilemesine ya da problemin çözümü için konuşmaktan kaçınmasına neden olmadığı müddetçe problemin çözüldüğünü ve bir problemi çözmek için çaba sarf etmenin eşler üzerinde uzun vadede olumlu sonuçlar göstereceği eşlere söylenmelidir.
Sonuç olarak eşler ilişkilerinde bazı problemlerle karşılaşmaktadır. Problemlerini konuşarak ve birbirlerine destek vererek çözmek için Evlilik ve Çift Danışmanlığı’na ihtiyaç duymaktadırlar.

Evlilik ve Çift Danışmanlığı’na ihtiyaç duyan ilişkiler de evlilik ve evlilikten algılanan doyum düzeyine çözüm aranır. Baskınlık, benzerlik, boşanma düşünceleri, cinsellik, ev işleri, aldatma, iletişim, sözel ve fiziksel şiddet danışma sürecinde çözüm aranan başlıklardan bir kaçıdır.
Danışmanlığa ihtiyaç duyan çiftler evliliğe ilişki gerçekçi olmayan mutluluk beklentileri, ekonomik sıkıntılar, ruhsal ya da bedensel sorunlar nedeniyle eşlerin birbirlerinden giderek kopması ve ortaya çıkan cinsel sorunlar, kıskançlık, sadakatsizlik gibi nedenler ile evliliklerinde sorun yaşamaktadırlar.

Evlilik ve Çift Danışmanlığı ile İlgili Çalışma Alanlarımız
– Evlilik Uyumu
Evlilik Öncesi Çift Terapisi
– Evlilik Sorunları ve İlişki Problemleri
Aldatma ve Aldatılma Problemleri
Evlilikte Boşanma Süreci

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret328233
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER