MERSİN   FORUM  ÇÖZÜM   KLİNİK    PSİKOTERAPİ MERKEZİ


                                                  
HASTALIKLAR

Erken Boşalma Nedenleri ve Tedavi Yöntemi


Erken Boşalma Nedenleri ve Tedavi Yöntemi

Tıp dilinde prematür ejakülasyon ve ejakülasyo precox olarak adlandırılan, erken boşalma tüm dünyadaki 18-70 yaş arası erkeklerin % 22,7’sinde görülen bir sorundur. Erken boşalıyorum, diyen bir erkekte bu sorunun olduğunu gösteren durumlar şunlardır;

•    Boşalma sürekli olarak erkek cinsel organının kadın cinsel organıyla birleşmesinden önce ya da 1 dakika içinde olur.
•    Cinsel birleşmelerde boşalmayı geciktirme kontrolüne sahip olunmaz.
•    Erkek cinsel organı ve kadın cinsel organın birleşmesinden boşalmaya kadar kaçan zaman 54 saniyeden azdır.
•    Hayat boyu var olan ve sonradan ortaya çıkan erken boşalma olarak ikiye ayrılır.
•    Hayat boyu olan erken boşalmanın tedavisi daha zordur.
•    Sonradan oluşan erken boşalmaya bazı hastalıklar neden olabilir.
•    Sıkıntı, moral bozukluğu, suçluluk hissi, cinsel birleşmeden kaçınma gibi sonuçları olur.
Erken boşalmanın nedenleri çok çeşitli olabilir. Bu açıdan psikolojik sorun yaşamamak adına doktora gidilmesi ve olası sağlık sorunu varsa önceden teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir.

Erken Boşalıyorum Üroloji Sorunu Mudur?

Cinsel hayatı olumsuz etkileyen erken boşalma sorunları için üroloji uzmanlığından yararlanmak gerekiyor. Erken boşalıyorum üroloji sorunumu çözer mi diyorsanız mutlaka muayene olmalısınız.
Erken boşalma sorunlarında hayat boyu olan ve sonradan olan sorunlar farklı değerlendirilmektedir. 6 ay boyunca süren, kontrol edilemeyen boşalma sorunları tedavi edilmelidir.
Çoğu zaman insanlar bu tür sorunlardan utanır. Ve sorunlar çözülmediğinde psikolojik etkileri daha da artar. Bu nedenle bu tür sorunlar yaşandığında üroloji bölümüne gitmek çok önemlidir. Sorunun altında yatan nedenler üroloji uzmanı tarafından araştırılır. Ve tedavi için gereken adımlar atılır.

Erken Boşalmayı Önlemek Mümkün Mü?

Eğer erken boşalmayı bir sorun olarak kabul edip uzman doktordan yardım alırsanız sorunu çözebilirsiniz. Erken boşalmayı önlemek elbette mümkündür.
Erken boşamayı önlemek için kendi kendinize yöntemler aramanıza hiç gerek yok. Sağlıklı olan bir uzmandan yardım almaktır. Uzmanların ilaç tedavisi, psikolojik tedavi gibi boşalmayı geciktirmeye yönelik tedavi yöntemleri vardır.

Sorunun altında yatan nedenler bir hastalıktan mı yoksa stresten mi kaynaklanıyor bilinmeden herhangi bir şekilde müdahale etmemek de fayda var. Sağlıklı bir şekilde bu sorunu çözmek için en iyi yol uzmandan yardım almaktır.

Aşırı Derecede Erken Boşalıyorum Diyenler Ne Yapmalı?

Cinsel hayatınızın erken boşalma yüzünden kötü olması tüm hayatınıza yansıyacak bir sorundur. Eğer aşırı derecede erken boşalıyorum, diyorsanız vakit kaybetmeden üroloji doktoruna muayene olmalısınız.Etraftan duyduklarınızdan, geciktirici hap reklamlarından etkilenmeden ilk işiniz bu konuda bir doktora danışmak olmalıdır. Cinsel birleşme yaşanmadan en ufak bir tetikleyici durumda boşalma yaşanması da oldukça sık görülen bir durumdur. Bu durum dönemsel etkilerden dolayı ortaya çıkmış olabilir. Yâda bir sağlık sorunu dolayısıyla yaşanıyor olabilir. Tamamen psikolojik de olabilir.

Uzman doktor gerekli araştırmaları yaparak tedavinizi planlayacaktır. Erken boşalıyorum yorumlar konusunda dikkatli olmalısınız. Herkesin yaşadığı problem farklı nedenlerden kaynaklanır. Bu nedenle yorumlara ve tavsiyelere çok kulak asmadan uzman görüşüne güvenmelisiniz.

3 erkekten 1’i erken boşalıyor!

Çiftlerin cinsel yaşamını olumsuz etkileyen erken boşalma, erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olarak dikkat çekiyor. 3 erkekten 1’i erken boşalıyor!

Erken Boşalıyorum Nedenleri Ne Olabilir?

Erken boşalma sorunu herkeste farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Baskılanmış cinsellik gibi sosyolojik –psikolojik nedenler olabileceği gibi cinsel kontrolü etkileyen sağlık sorunları da olabilir. Erken boşalıyorum nedenleri ne olabilir, diyenler için genel nedenleri sıralayalım:•    Hormon seviyelerindeki anormallikler,
•    Prostat iltihabı ve enfeksiyon,
•    Erektil disfonksiyon sorunları,
•    Genetik faktörler,
•    Tiroid problemleri,
•    Cerrahi operasyon sonrası sinir hasarı,
•    Yüksek penil duyarlılık,
•    Düşük ejakülatör eşik,
•    Alkol ve ilaçların yan etkileri,
•    Cinsel deneyimsizlik kaynaklı heyecan,
•    İlişkilerdeki problemler,
•    Suçluluk duygusu, utanç, hayal kırıklığı,
•    Mastürbasyon alışkanlığının etkileri, şeklindedir.

Erken Boşalıyorum Tedavisi Var Mı?

Erken boşalma sorunun nedenlerine göre tedavi yöntemleri de değişmektedir. Bu sorunun tedavisi olmadığını düşünmek yanlıştır. Erken boşalma birçok farklı şekilde tedavi edilebilir. Erken boşalıyorum tedavisi var mı, diye düşünüyorsanız farklı tedavi yöntemlerinizi tanımalısınız:
Erken Boşalma İlaçla Tedavi: En çok uygulanan tedavi yöntemlerinden biri ilaçla tedavidir. SSRI (Selektif Seratonin Reuptake İnhibitörü) olarak adlandırılan ilaçlar tedavide en çok kullanılan ilaçlardır. İlaç kullanıldığı sürece geciktirme etkisi devam eder.

Ancak ilaçların bir takım yan etkileri olabilir. Yan etkiler birkaç hafta içinde azalarak kaybolur. Son yıllarda bu ilaç gurubu yerine “dapoksetin” tercih edilmektedir. Bu ilaç ilişkiden birkaç saat önce alınan bir ilaç olduğundan daha avantajlıdır.

Erken Boşalma Lokal Anestezik Kremle Tedavi: Peniste duyu kaybı oluşturan lokal anestezik kremler ilişki öncesi penise uygulanarak kullanılır.

Erken Boşalma Psikolojik Tedavi: Bastırılmış cinsellik, eşle yaşanan seksüel problemler gibi psikolojik problemlerin tedavisinde psikolojik destek çok etkilidir. İlaç tedavisine eşlik edecek şekilde de psikolojik tedavi uygulanabilir.

Erken Boşalma Davranışsal Tedavi: Cinsel ilişki sırasında erken boşalmayı önlemek için bazı davranışlar geliştirilebilmektedir. Manevra tekniği olarak bilinen bu teknikle kişi zamanla boşalma durumunu kontrol edebilir.

Cinsel sorunlarınızı çözün

Cinsel hayatınızda sorunlar mı yaşıyorsunuz. Kimseye anlatamıyor musunuz? Bu önerileri okuyun ve cinsel sorunlarınızı çözün.Cinsel sorunlarınızı nasıl çözeceğinizi uzmanlar anlattı...

Erken Boşalıyorum Doğal Tedavisi Nedir?

Erken boşalma sorununu doğal yollarla çözmek isteyenler için doğal tedavi yöntemleri önerebiliriz. Ancak bu tedavi yöntemlerini de doktorunuza danışarak uygulamalısınız. Erken boşalıyorum doğal tedavisi nedir sorusunun net bir cevabı yoktur. Yani belli bir doğal kür ya da doğal karışım boşalma sorununu çözmez. Sadece destekleyici etkisi olabilir. Doktor kontrolünde bu yöntemleri de deneyebilirsiniz:

Sarımsak: Sarımsak erken boşalmayı önlemek için en etkili doğal bitkilerden biridir. Günlük 2-3 diş çiğ sarımsak tüketmek penise giden kan akışını hızlandırıcı etki yaratır.
Zencefil: Bir bardak suya bir tatlı kaşığı toz zencefil katarak tüketebilirsiniz. Sarımsak gibi zencefil de kan dolaşımını hızlandırır.

Badem: Birkaç bademi bir gece suda beklettikten sonra sabah bademleri yiyebilirsiniz. Badem protein ve çinko açısından çok zengindir. Çinko cinsel performansı arttıran bir etkiye sahiptir.
Havuçlu Yumurta: Haşlanmış yumurta ile dilimlenmiş havucu karıştırarak üç ay boyunca yediğinizde etkisini görebilirsiniz.

Erken Boşalan Erkek Psikolojisi Nasıl Olur?

Erken boşalma erkeklerin psikolojisinde çok ciddi etkiler yapar. Erken boşalma sorunu suçluluk duygusu, utanç gibi duygularla açığa çıkabilir. Toplumun erkekler üzerinde yarattığı baskı erkeğin bu tür bir sorunda kendini işe yaramaz hissetmesine neden olabilir. Sorununu paylaşamayan erken öfkeli, kızgın olabilir ya da içine kapanık, utanç duygusuyla üzgün olabilir. Her erkekte erken boşalan erkek psikolojisi farklı olur. Ancak genel olarak başarısızlık, eksiklik, yetersizlik, suçluluk duygularını hissederler.

Erken boşalma düşünüldüğünün aksine sık görülen bir durumdur. Bu tür sorunların aşılabilmesi için bunun bir sağlık sorunu olduğunun kabul edilmesi gerekir. Sorunu paylaşabilmek ve yardım almak ilk ve en önemli adımdır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam99
Toplam Ziyaret328227
KİŞİSEL GELİŞİM-MAKALELER